System inteligentnego domu składa się z sieci rozmieszczonych w całym domu czujników podłączonych do centralnego systemu zarządzania. Wszystko działa w taki sposób, że inteligentne urządzenia same podejmują decyzje czy, jak i kiedy działać, np. zamknąć okno z powodu dużego wiatru lub deszczu, włączyć nawadnianie trawnika czy klimatyzację, uruchomić system przeciwpożarowy lub zawiadomić właściciela o wykrytym ruchu. System reaguje na określone sygnały, jest to inteligencja oparta na zaawansowanej technologii.

Smart dom to szereg innowacyjnych rozwiązań i technologii dopasowanych do rytmu dnia domowników, zwiększające znacznie ich bezpieczeństwo i komfort życia. Taki dom działa na podstawie systemu zarządzania budynkiem BMS (Building Management System). Pierwotnie było to rozwiązanie stosowane w przestrzeni biurowej.

Podstawą Inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Inteligentne wyposażenie domu może spełniać wiele zadań, lub być przystosowane ściśle do jednego zastosowania, np. monitoring może składać się z kamery, czujników drzwi i okien, detektora ruchu i temperatury.

Każdy system jest dostosowywany do konkretnych oczekiwań użytkownika. Może mieć tylko podstawowe funkcje, lub można go dowolnie poszerzać. Smart dom to przede wszystkim bezpieczeństwo, wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy, a także ekologia.